This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.


29/1 Premarketanalys av DAX och OMXS30
Allmänt
Denna premarketanalys visar min och AI:s tro om vad som kommer att hända idag. Allt i denna premarketanalys är relaterat till daytrading. Detta är inga rekommendationer utan min syn på vad som troligtvis kommer att ske under dagen.
Räntebesked från riksbanken idag kl 9.30. I natt satte DAX-terminen ett nytt All-Time-High. Mer om hur man ska tolka det i analyserna nedan.
Den 5 februari kör vi en kurs i att utnyttja AI i sin trading. Joachim som verkligen är grym på detta står vid huvudrodret. Det ska verkligen bli kul att ta del av hans kunnande.
Kurs i att använda AI i sin trading den 5/2-2025. Läs mer
DAX inför dagen
Översikt
Mitt huvudspår har varit att vi skulle få en större rekyl nedåt mot 20 770 - 21 000 på grund av att vi har varit kraftigt överköpta. Men med tanke på terminens nya ATH över natten är det dag att tänka i fler scenarion än så. Mitt huvudscenario nedan.
Om detta scenario är rätt borde vi inte ha fått den starka rörelsen igår och med kryddan av ATH över natten. Det gör att det inte går att utesluta ännu mer uppgång trots att vi är väldigt långt över MA20 just nu.
Det gäller att vara förberedd på flera olika scenarior
- Vi tar ut ATH och får en divergens och trillar ned igen
- Vi tuffar på vidare uppåt
- Vi kan få ett större öppningsgap nedåt i veckan som gör att mitt huvudscenario är i spel igen
Här gäller det att vara adaptiv och openminded. Det är ju samtidigt detta som är så himla kul - Att bygga scenarion!!!
Teknisk Analys
Nivån allt handlar om just nu är ATH. Den är make or break för alla scenarior, se bild nedan.
I signaturen ovan ser vi att vi nu har trend upp i 60-min igen. Vi har en 5-dagars range dessutom med ett gap i botten som inte är täppt, se bild nedan.
Gapet längst ner kan man ge mindre vikt. Detta är en följd av utbrottet. Men det övre gapet borde fyllas. Att vi inte kom hela vägen ned i måndags får man tolka som ett styrkebesked.
Handelsstrategier
Idag finns de intressanta möjligheterna vid ATH.
OMXS30 inför dagen
Översikt
Räntebesked från riksbanken kl9.30 får man inte missa.
Mitt huvudscenario för vart vi är på väg ser ut som i bilden nedan. Gårdagen har inte förändrat detta. Vi täppte igen gapet på ovansidan.
Det är lätt att börja väga in vad DAX och S&P 500 gör i detta. Om nu DAX sätter ett nytt ATH idag så borde ju OMX upp. Detta gör att man inte ser vad som sker i OMX. Det gör också analyserna svårare ju mer vi väger in.
Teknisk Analys
Den intressanta nivån i OMX inför dagen är måndagens Low, se bild nedan.
I signaturen ovan är det lätt översålt både i daily och 60-min. Men satt i kontext av den starka uppgången vi haft säger inte detta så mycket.
Det som är intressant är att vi fick en större expansion igår och detta gör att det är troligare att vi får en mindre rangemässig dag och då blir nivåer som bottnar mer intressanta.
Vi fick dessutom en Close i absoluta botten och detta är generellt en svag longedge.
Handelsstrategier
Kurs i att använda AI i sin trading den 5/2-2025. Läs mer
MinBörs - Kurser och mentorskap inom daytrading
Mentorskap: https://minbors.se/mentorskap/
Email: info@minbors.se
Twitter: @minbors