Posted by Lars Hansson

OMXS30 premarket

OMXS30 fick också en röd dag igår efter en dubbeltopp, se bild nedan i daily.

I bilden ovan ser vi även att vi har lägre RSI vid den högra toppen men det är dock ingen regelrätt divergens för då ska vi ha en högre topp vilket vi inte har. Vi bryter oss ned i 60-min, se bild nedan.

Vi har nu ett otäppt gap på ovansidan. På nedsidan har vi en studs/breaknivå som är mycket intressant. Framför allt falska breaks, dvs piercingar där vi stänger över nivån i 5-min är värda att haka på. För att vi ska bryta denna krävs troligtvis ett par försök.

Om vi ska få ett större nedställ idag måste vi troligtvis få ett gap under gårdagens Low, dvs under 2092 vilket vi inte lär göra. Först och främst är det reversals på gårdagens Low och på gaptäppningen vi ser i bilden ovan som gäller.

MinBörs
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.