Posted by Lars Hansson

Stress och premarketanalys av DAX och OMXS30 inför dagen

Allmänt

Denna premarketanalys visar min och AI:s tro om vad som kommer att hända idag. Allt i denna premarketanalys är relaterat till daytrading. Detta är inga rekommendationer utan min syn på vad som troligtvis kommer att ske under dagen. 

 

Trading i en högvolatil marknad - Daytradingkurs den 21 maj

 

Jag fick en fråga från en läsare i fredags om hur man ska hantera stress i daytradingen. Här finns en kort guide hur man ska göra under dagen.

Men stress är ju ett beteende som handlar om att vi utsätts för fara (för vår hjärna) och då är det fly eller fightas som gäller för överlevnaden. Detta löser vi genom att få puls typ konditionsträna, hålla på med kampsport eller liknande.

En annan variant för att få lugn i kroppen är att hålla på med meditation, yoga eller liknande. För egen del så kör jag styrketräning, går på lite pass samt kör yoga. Man får hitta det som passar en själv och framför allt något man tycker är kul. Då är det mycket lättare att motivera sig att göra det.

Detta är mycket viktigare på höst / vinter än vår / sommar av den enkla anledningen att vi rör oss mycket mer generellt under sommarhalvåret med andra aktiviteter. Men det är totalen som räknas.

 

Nyheter

 

DAX inför dagen

Big picture

I veckografen, se bild nedan, ser vi att den sanslösa uppgången nu är korrigerad fullt ut. Det gör att vi börjar på ruta ett igen nu.

Avståndet till MA20 är ett bra riktmärke och vi har till och med gjort en svängning nedåt som är större än det avstånd vi hade när vi låg över MA20.

I bilden nedan, också i veckografen, ser vi att vi studsade på MA20. Det gör att vi just nu befinner oss i jämvikt.

 

För att få en helhetsbild av läget just nu så tittar vi i signaturen nedan.

Det som är fascinerande är att vi inte har någonting i rött i signaturen ovan, dvs det är inget som sticker ut just nu. Detta kan kännas mycket konstigt med tanke på det kaos vi har haft.

Vad säger oss detta?

Att vi inte har något som sticker ut innebär att vi befinner oss i ett uppladdningsläge inför en större rörelse upp eller ned. Tittar vi i daily, se bild nedan, så ser vi att vi har en form av triangelkontraktion i mitten av rangen som bildats.

Ska vi upp eller ner ur den här kontraktionen?

Detta pattern kallas "Dead cat bounce" och innebär att vi har fått en större uppstuds men att detta är dödsryckningarna innan vi dör, dvs fortsätter ned i djupet.

Vi får se om det blir så. Det är viktigt att vara openminded för vad marknaden visar oss. Den slutar aldrig att överraska.

 

Strategier för dagen

Analysen ovan säger oss att vi kan få större rörelse idag eller dagarna framöver, dvs expansion ur en större kontraktion. Det som förstärker detta är att det är måndag idag som generellt är mer explosiva.

Det bör med andra ord vara bra förutsättningar för

  • Trend (trenddag)
  • Utbrott som blir äkta

 

Med tanke på chansen för utbrott, har vi 21 000 som ett vägskäl för om vi ska upp. På nedsidan har vi 20 000 och MA200 som ett potentiellområde, se bild nedan.

 

OMXS30 inför dagen

Big picture

I bilden nedan ser vi OMXS30 i veckograf. Som vi ser så har vi gått från ett utbrott uppåt vid 2640 till fritt fall ned mot starten av rörelsen uppåt vid 2050 - 2100.

Med tanke på tiden det har tagit får vi se detta som en stor överreaktion och då kan det finnas kortsiktig uppstudspotential även om vi ska vidare nedåt.

Det fria fallet nedåt syns ännu tydligare i daily, se bild nedan.

Här blir det ännu tydligare att det kan finnas uppstudspotential.

 

I signaturen nedan ser vi att det som sticker ut är en mindre range i fredags.

 

Strategier för dagen

Med tanke på den enorma överreaktionen bör det finnas lite uppstudspotential, i alla fall kortsiktigt. Detta blir huvudscenariot inför dagen.

Då bör vi leta long nära öppningspriset och då har vi 2287-2300 som ett bra område. Om vi får en större rörelse upp har vi en bra short uppe vid 50-fibben av hela nedgången, se bild nedan.

 

Trading i en högvolatil marknad - Daytradingkurs den 21 maj

 

MinBörs - Kurser och mentorskap inom daytrading

Mentorskap: https://minbors.se/mentorskap/

Email: info@minbors.se

Twitter: @minbors

MinBörs
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.